Forsvarsbrødrene
De Danske Forsvarsbroderselskaber

Resultater mesterskabsskydningen


Mesterskabsskydningen Seniorer

Nr Selskab Navn Resultat   Præmier
1 Kolding Peter L. Skov 380,6   100 års pokalen og Guld
2 kolding Niels Kasper Clausen 373,3   Sølv
3 Kolding Stig Bjerregård 365,3   Bronse

Mesterskabsskydningen Veteraner

Nr Selskab Navn Resultat   Præmier
1 Aalborg Birgitte K. Jørgensen 105,3   Georg Jensens mindepokal og Guld
2 Tørring Vagn Aage Jørgensen 103,5   Sølv
3 VBF Århus Finn Dollerup 103,4   Bronse

Mesterskabsskydningen Åben klasse

Nr Selskab Navn Resultat   Præmier
1 Kolding Jeppe H Hansen 104,1   Kvarnstrøm-pokal og Guld
2 Kolding Allan Hjort 102,7   Sølv
3 Kolding Carsten Jensen 101,2   Bronse
           

Resultater hovedskydningen

Hovedskydningen Seniorer

Nr Selskab Navn Resultat X 10 Præmier
1 Kolding Peter L. Skov 380 6 Gavecheck
2 Kolding Niels Kasper Clausen 373 3 Gavecheck
3 Kolding Stig Bjerregård 365 3  

Hovedskydningen Veteraner

Nr Selskab Navn Resultat X 10 Præmier
1 Aalborg Birgitte K. Jørgensen 200 10 Gavecheck
2 VBF Århus Finn Dollerup 199 9 Gavecheck
3 Haderslev W Kjær 198 8  

Hovedskydningen Åben klasse

Nr Selskab Navn Resultat X 10 Præmier
1 Kolding Jeppe H Hansen 197 7 Gavecheck
2 Fredericia Klaus Asmussen 196 5 Gavecheck
3 Kolding Helle Jacobsen 195 5  

Resultater hovedskydningen hold

Hovedskydningen Seniorer Hold

Nr Selskab Navn Resultat X 10 Præmier
1 Kolding         1 Peter L. Skov      
1   Niels Kasper Clausen      
1   Stig Bjerregård 1118 12 Samvirksomhedens pokal og gavecheck
2 Hillerød         1. Jan Jensen      
2   Leif D. Hansen      
2   Flemming Lehmann 940 3 Gavecheck
3 0 0      
3   0      
3   0 0 0  

Hovedskydningen Veteraner Hold

Nr Selskab Navn Resultat X 10 Præmier
1 Aalborg             1 Birgit Prior      
1   Allan Prior      
1   Birgitte K.Jørgensen 594 25 Fynbopokalen og gavecheck
2 VBF Århus 1 Finn Dollerup      
2   Eva Nørgaard      
2   Jens Eriksen 590 21 Gavecheck
3 Haderslev W Kjær      
3   Karl J Hansen      
3   Valdemar Nielsen 586 18  

Hovedskydningen åben klasse Hold

Nr Selskab Navn Resultat X 10 Præmier
1 Fredericia 1 Aksel Ibsen      
1   Jens Ravn      
1   Klaus Asmussen 583 15 Albani-pokalen og gavecheck
2 Kolding 1 Helle Jacobsen      
2   Jeppe H Hansen      
2   Allan Hjort 582 13 Gavecheck
3 Fredericia 2 Poul E.D. Andersen      
3   Tommy Wolf      
3   Jens Andersen 556 4  


RESULTATLISTE FOR FINALEN - SENIOR                        

Skyttens Navn Bane Resultat
Peter L. Skov   380,6
Niels Kasper Clausen   373,3
Stig Bjerregård   365,3
Hans Johnsen   362,2
Flemming Lehmann   328,1
Leif D. Hansen   311,2
Jan Jensen   301,0

FINALESKYDNING VETERAN

Skyttens Navn Bane resultat
Birgitte K. Jørgensen 1 105,3
Vagn Aage Jørgensen 6 103,5
Finn Dollerup 2 103,4
W Kjær 3 102,5
Vang Jarl 7 102,5
Karl J Hansen 5 101,9
Birgit Prior 4 99,7

RESULTATLISTE FOR FINALEN                      

Åben klasse   

Skyttens Navn Bane Resultat
Jeppe H Hansen 8 104,1
Allan Hjort 12 102,7
Carsten Jensen 11 101,2
Aksel Ibsen 10 100,0
Klaus Asmussen 9 99,6
Jens Andersen 13 97,9
Niels P Pedersen 14 95,2

RESULTAT LISTE - SENIOR HOLD

HOLD
SELSKAB - hold nr NAVN RES x NAVN RES x NAVN RES x RESULTAT x tier
Kolding         1 Peter L. Skov 380 6 Niels Kasper Clausen 373 3 Stig Bjerregård 365 3 1118 12
Hillerød         1. Jan Jensen 301 0 Leif D. Hansen 311 2 Flemming Lehmann 328 1 940 3

RESULTAT LISTE FOR SENIOR INDIVIDUEL

Selskab Navn resultat x ti
Kolding Peter L. Skov 380 6
Kolding Niels Kasper Clausen 373 3
Kolding Stig Bjerregård 365 3
Kolding Hans Johnsen 362 2
Hillerød Flemming Lehmann 328 1
Hillerød Leif D. Hansen 311 2
Hillerød Jan Jensen 301 0

Resultat liste - Veteran Hold

HOLD
SELSKAB - hold nr NAVN RES x NAVN RES x NAVN RES x RESULTAT x tier
Aalborg             1 Birgit Prior 198 8 Allan Prior 196 7 Birgitte K.Jørgensen 200 10 594 25
VBF Århus 1 Finn Dollerup 199 9 Eva Nørgaard 196 6 Jens Eriksen 195 6 590 21
Haderslev W Kjær 198 8 Karl J Hansen 198 5 Valdemar Nielsen 190 5 586 18
Tørring 1 Ejnar Højsgaard 189 3 Vagn Aage Jørgensen 197 5 Hans O Hansen 194 7 580 15
Bogense Vang Jarl 196 10 Sv. Erik Christensen 189 1 Jonh Vennertsrøm 190 1 575 12
Tørring 2 Mona Britt Hansen 192 3 Palle Ågård 173 2 Knud Egeskov 184 2 549 7
Vejle 2 Anton Nielsen 185 1 Ulrik Rosendahl 181 2 Knud Ravn Olesen 182 4 548 7
Nørre Snede      2 Carl Jensen 183 4 Peder Jonassen 182 1 Marius Josefsen 180 0 545 5
Nørre Snede      1 Vagn Petersen 189 3 Linda Skov 181 1 Sven Å. Nielsen 174 2 544 6
Vejle 1 Grethe Thomsen 187 1 Thorkild Mølberg 174 0 Thomas Thomsen 181 1 542 2
Aalborg 2 Mogens Pedersen 178 1 Erik Jørgensen 181 0 Hans Jørgen Madsen 174 0 533 1
Odense O.K. Hansen     Jens P. Jensen     Poul Hansen     0 0

RESULTAT LISTE FOR VETERAN INDIVIDUEL

  Selskab Navn resultat x ti
  Aalborg Birgitte K. Jørgensen 200 10
  VBF Århus Finn Dollerup 199 9
  Haderslev W Kjær 198 8
  Aalborg Birgit Prior 198 8
  Haderslev Karl J Hansen 198 5
  Tørring Vagn Aage Jørgensen 197 5
  Bogense Vang Jarl 196 10
  Aalborg Allan Prior 196 7
  VBF Århus Eva Nørgaard 196 6
  VBF Århus Jens Eriksen 195 6
  Tørring Hans O Hansen 194 6
  Tørring Mona Britt Hansen 192 3
  Haderslev Valdemar Nielsen 190 5
  Bogense Jonh Vennertsrøm 190 1
  Tørring Ejnar Højsgaard 189 3
  Nr. Snede Vagn Petersen 189 3
  Bogense Sv. Erik Christensen 189 1
  Bogense Arne Hansen 188 3
  Vejle Grethe Thomsen 187 1
  Vejle Anton Nielsen 185 1
  Tørring Knud Egeskov 184 2
  Nr. Snede Carl Jensen 183 4
  Vejle Knud Ravn Olesen 182 4
  Nr. Snede Peder Jonassen 182 1
  Vejle Ulrik Rosendahl 181 2
  Vejle Thomas Thomsen 181 1
  Nr. Snede Linda Skov 181 1
  Aalborg Erik Jørgensen 181 0
  Nr. Snede Marius Josefsen 180 0
  Aalborg Mogens Pedersen 178 1
  Nr. Snede Torben Kristensen 176 0
  Nr. Snede Svend Aa. Nielsen 174 2
  Vejle Torkild Møberg 174 0
  Aalborg Hans Jørgen Madsen 174 0
  Tørring Palle Ågård 173 1
  Horsens Svend Aa Laursen 169 1
  Hillerød Edel Sørum 157 0
  Hillerød Helge B. Larsen 152 0
  Odense Jens P. Jensen    
  Odense O.K. Hansen    
  Odense Poul Hansen    

RESULTAT LISTE FOR ÅBEN KLASSE HOLD

HOLD
SELSKAB - hold nr NAVN RES x NAVN RES x NAVN RES x RESULTAT x tier
Fredericia 1 Aksel Ibsen 195 4 Jens Ravn 192 6 Klaus Asmussen 196 5 583 15
Kolding 1 Helle Jacobsen 195 5 Jeppe H Hansen 197 7 Allan Hjort 190 1 582 13
Fredericia 2 Poul E.D. Andersen 189 2 Tommy Wolf 182 1 Jens Andersen 185 1 556 4
Fredericia 3 Jørn W. Deieuran 188 4 Børge Andersen 183 3 Erik W. Petersen 181 1 552 8
Silkeborg 1 Kristian Stenger 191 5 Hans Pedersen 181 2 Viggo Lemming 172 1 544 8
Silkeborg 2 Erling Lemming 176 1 John Berry 180 2 Finn Ryge Petersen 185 1 541 4
Nørre Snede Hold 1 Sten Pold 180   Michael Gregersen 176 0 Finn Averhoff 184 4 540 4
Kolding 2 Carsten Jensen 194 4 Niels P. Pedersen 177 1 Jens Chr. Nielsen 163 1 534 6
Horsens Allan Grønkjær 187 2 Gitte Laursen 172 0 Staffan Thamel 171 1 530 3
Silkeborg 3 Ole Pedersen 178 1 Erling Rasmussen 177 0 Knud Hansen 170 0 525 1
Kolding 3 Preben Autzen 172 0 Keld E. Nielsen 173 0 Jesper Autzen 179 2 524 2
Kolding 4 Anette S. Astrup 181 2 Flemming Erichsen 164 0 Esther Erichsen 164 0 509 2

RESULTATLISTE FOR ÅBEN KL. INDIVIDUEL

Selskab Navn resultat x ti
Kolding Jeppe H Hansen 197 7
Fredericia Klaus Asmussen 196 5
Kolding Helle Jacobsen 195 5
Fredericia Aksel Ibsen 195 4
Kolding Carsten Jensen 194 3
Fredericia Jens Ravn 192 6
Silkeborg Kristian Stenger 191 5
Kolding Allan Hjort 190 1
Fredericia Poul E D Andersen 189 2
Fredericia Jørn W. Deleuran 188 4
Horsens Allan Grønkjær 187 2
Fredericia Jens Andersen 185 1
Silkeborg Finn Ryge Petersen 185 1
Nørre Snede Finn  Averhoff 184 4
Fredericia Børge Andersen 183 3
Fredericia Tommy Wolf 182 1
Kolding Anette S. Astrup 181 2
Silkeborg Hans Pedersen 181 2
Fredericia Erik W. Petersen 181 1
Silkeborg John Berry 180 2
Nørre Snede Sten Pold 180 0
Kolding Jesper Autzen 179 2
Silkeborg Ole Pedersen 178 1
Kolding Nirls P. Pedersen 177 1
Silkeborg Erling Rasmussen 177 0
Silkeborg Erling Lemming 176 1
Nørre Snede Michael Gregersen 176 0
Kolding Keld E. Nielsen 173 0
Silkeborg Viggo Lemming 172 1
Horsens Gitte Laursen 172 0
Kolding Preben Autzen 172 0
Horsens Staffan Thamel 171 1
Silkeborg Knud Hansen 170 0
Silkeborg Mogens G Heller 166 1
Kolding Esther Erichsen 164 0
Kolding Flemming Erichsen 164 0
Kolding Jens Chr. Nielsen 163 1
techCMS